+25 do ekwipunku warsztatowca, czyli lista 25 narzędzi do prowadzenia warsztatów zdalnie

Zamów e-booka

Imię idealne – jak przeprowadzić skuteczny naming produktu

naming produktu

Z kropką i bez kropki, dwuczłonowa, krótka, chwytliwa, unikalna… jak powinna brzmieć idealna nazwa dla Twojego produktu lub usługi? To pytanie spędza sen z powiek wszystkim pomysłodawcom w momencie, kiedy pomysł na biznes lub produkt trzeba nazwać. Imię dla dziecka okazuje się pestką w porównaniu z całym procesem namingu produktu lub usługi. Ale nie przy wsparciu technologii!

Pracując nad rozwojem produktów dla naszych klientów zdarza nam się uczestniczyć w procesie kreacji nazwy. Zawsze jest to dla nas świetna okazja na uruchomienie pokładów naszej kreatywności i wyobraźni. Nazwa bowiem to nie tylko wyraz, ale cała historia, która kryje się za jego fasadą.

O procesie namingu słów kilka

Zanim o metodach… warto spojrzeć holistycznie na cały proces namingu, który wymaga kreatywności na każdym etapie prac. Aby zapewnić wysoki poziom innowacyjności, warto podzielić proces na iteracje, w których zastosujemy różne metody generowania nazw (przykłady poniżej). Jest to istotne z punktu widzenia kreacji jak największej liczby takich nazw, które będą odpowiadać naszym założeniom, ale nie będą sztampowe.

Zaangażowany i kreatywny zespół to podstawa, ale każdy z nas ma skłonności do myślenia schematami, zwłaszcza jeśli proces jest zbyt długi lub monotonny. Warto więc, by na każdym etapie nad nowymi nazwami pracował zespół w zmienionym składzie. Wystarczy jedna nowa osoba, która wniesie nowy poziom energii i pobudzi kreatywność całego teamu.

Ale jak wybrać te najlepsze nazwy? W końcu w każdej iteracji powstają ich dziesiątki, a nawet setki. Ważne jest, by finalizując iterację dokonać wyboru 10 najlepszych nazw i ich segmentacji. Tak przygotowany zestaw możemy zaprezentować klientowi, by otrzymać feedback po każdej z sesji i wiedzieć, w którą stronę nasz proces myślowy powinien zmierzać. To klient – twórca wie najlepiej, jakie nazwy najbardziej odpowiadają jego produktowi. Feedback od klienta zawsze należy “zabrać ze sobą” na kolejną fazę iteracji. Cały proces namingu kończy się zazwyczaj wyborem trzech nazw oraz stworzeniem tzw. “claimów” do nich, czyli haseł reklamowych.

Przykład namingu z naszego podwórka

W ostatnim czasie przygotowywaliśmy nazwę dla nowego produktu z branży e-commerce, który z jednej strony jest prosty w obsłudze i intuicyjny, z drugiej kompleksowy i profesjonalny. Jak znaleźliśmy idealną nazwę? Proponujemy 3 metody, które wykorzystujemy w procesie namingu dla klientów.

ETAP 1 – why, how, what?

Pierwszy etap prac związany był z analizą słów kluczowych dostępnych we wszystkich materiałach związanych z produktem, m.in. brief, oferta, wyniki badań, analizy grup odbiorców czy konkurencji. Z przygotowanych wcześniej tekstów wybraliśmy słowa kluczowe, by następnie posegregować je w trzy segmenty zgodnie z metodologią Simona Sinek – The Golden Circle. Metoda ta pozwala na szybkie i łatwe określenie, co robimy, w jaki sposób i dlaczego.

proces namingu

 

Why – Po co istnieje produkt i jaką misję realizuje?

How – W jaki sposób rozwiązuje on problemy użytkowników?

What – Co stanowi?

Dzięki takiemu zestawieniu mogliśmy rozpocząć proces generowania słów kluczowych, które są związane z produktem. A następnie stworzyć nazwy z ich wykorzystaniem, połączeniami, etc.

Teraz także możesz skorzystać z Golden Circle Canvas w swojej firmie. Za darmo

Na jaki adres mamy wysłać narzędzie?

  Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Project: People Sp. z o.o. w celu komunikacji marketingowej, a tym samym wysyłania mi newslettera, informacji o usługach, promocjach lub nowościach zgodnie z Polityką prywatności

  TIP: Przy tworzeniu nazw w ten sposób warto posłużyć się uniwersalnymi końcówkami, które nadają nazwie “lekkość”, a jednocześnie pozwalają uniknąć problemów z brakiem dostępnej domeny. Do takich końcówek należą, m.in.: -ly, -ive, -er, -up, -on, -ty, -fy.

  naming produktu

  Na końcu należy dokonać wyboru 5-10 najlepszych nazw. Najprościej zrobić to przez głosowanie, w którym udział wezmą również osoby spoza zespołu pracującego nad nazwą. Warto sprawdzić również dostępność nazwy i domeny.

  ETAP 2 – storytelling

  Aby uzupełnić zebrane nazwy warto uruchomić swoją kreatywność w kontekście budowania historii. Dlaczego? Jest to istotne z punktu widzenia nazw, które stanowią nie tylko połączenie wyrazowe, ale również kojarzą się z archetypami czy mają odniesienie kulturowe. Dobra historia to “core” budowania komunikacji marki, której wizytówką jest właśnie nazwa.

  W tym etapie pracy wybiegamy więc z naszą wyobraźnią daleko poza horyzonty i ograniczenia tworząc historie, w których bohaterami są produkty lub osoby je tworzące. Efektem tego są nazwy powiązane z historiami.

  przykład namingu firmy

  ETAP 3 – wsparcie sztucznej inteligencji (AI) przy tworzeniu nazwy

  Jednak co zrobić, gdy do głowy nie przychodzą nam już żadne sensowne pomysły, a każdy kolejny okazuje się być już wykorzystany? Taka sytuacja może okazać się frustrująca dla wielu osób. Tutaj z pomocą przychodzi nam sztuczna inteligencja.

  Praca, którą wykonaliśmy wcześniej okazuje się być świetną bazą – może zdecydowanie wspomóc narzędzie przeznaczone do tworzenia nazw. Działa ono na zasadzie słów kluczowych – wpisujemy te słowa, które nas interesują i dostosowujemy parametry tak, aby generowane propozycje były dopasowane do określonych wymagań. I tu dzieje się magia. Narzędzie tworzy setki sugestii w oparciu o wprowadzone przez nas dane wsparte własnymi algorytmami.

  Istnieje prawdopodobieństwo, że wygenerowane nazwy są już zajęte, ale to tak naprawdę drobnostka, wystarczy sprawdzić je w wyszukiwarce. Mamy przed sobą rozległy zbiór propozycji, a na ich podstawie możemy tworzyć kolejne i kolejne, aż w końcu znajdziemy tą jedyną, dopasowaną i niepowtarzalną.

  Pamiętaj o sprawdzeniu nazwy pod kątem dostępności nazwy w Internecie, w urzędzie patentowym oraz jej kolokacji w innych językach.

  naming produktu przy użyciu sztucznej inteligencji

  Człowiek i technologia – zgrana para w procesie namingu

  W tym momencie możemy wyjść do klienta z najlepszymi propozycjami powstałymi w oparciu o pierwiastek ludzki i technologiczny – pierwiastkami koniecznymi do wykreowania unikalnej nazwy i historii. Pozostaje tylko ostatnia prosta – finalna decyzja.

  Wymyślenie unikalnej nazwy jest zadaniem nadzwyczaj trudnym. Nowe produkty powstają w niesamowitym tempie, a każdy z nich chciałby mieć swoje niepowtarzalne “imię” – takie, które nie dość, że zapadnie w pamięć użytkownikom, to jeszcze będzie idealnie odzwierciedlać oferowany produkt czy usługę. Technologia jest nieodłączną częścią naszego życia, dlatego warto jej używać, wspierać nią naszą kreatywność oraz wyobraźnię i dzięki temu tworzyć jeszcze bardziej wyjątkowe produkty i usługi.

  Artykuły to za mało?

  Chcesz poznać cały proces i dowiedzieć się, jak mógłby wyglądać w Twojej organizacji?

  Umów się na bezpłatną konsultację
  Katarzyna Golonka
  W biznesie od pięciu lat, podczas których zarządzała kilkunastoosobowym zespołem, kreowała cykle wydarzeń biznesowych, współtworzyła firmę i nią kierowała. Obecnie specjalizuje się w Content Marketingu oraz Personal Brandingu.

  Pomaga firmom w odnalezieniu własnego “ja” w biznesie i komunikacji tego na zewnątrz (strategia marketingowa & biznesowa).

  Zaangażowana w liczne działania społecznościowe. Jest certyfikowanym Trenerem Biznesu. Prowadzi warsztaty z pogranicza strategii & marketingu. Autorka tekstów dla portali branżowych, m.in. Nowy Marketing, Marketing w Praktyce, E-commerce & Digital Marketing.
  Paweł Nawara
  Od najmłodszych lat związany z szeroko pojętym designem. Pracował przy projektach graficznych różnego typu (strony WWW, aplikacje mobilne, social media, DTP). Od dwóch lat najlepiej odnajduje się w Lean UX & UI Design.

  Pracuje przy innowacyjnych projektach rozwiązując często złożone problemy. Jest na każdym etapie procesu. Od wstępnego pomysłu i rozmów z klientem, przez cały proces projektowania, aż do współpracy z deweloperami przy finalnym wdrożeniu produktu.

  Mocno zaangażowany w różnego typu działania społeczne i organizację wydarzeń (Juwenalia UEK, DesignWays Conf). Aktywny członek organizacji studenckiej - NZS UEK, gdzie pomaga rozwijać się młodym i nastawionym na rozwój studentom poprzez mentoring czy szkolenia.

  Uwielbiamy ciasteczka!

  Nie wierzysz? Odwiedź nas w naszym biurze i sprawdź! Ciasteczka serwujemy z pyszną kawą. Dowiedz się więcej

  Zgoda