Case Studies

Co łączy marketing i sprzedaż? Strategia dla VSoft

Każda świadoma firma wie, że bez marketingu nie ma sprzedaży i odwrotnie, dlatego im lepiej oba działy ze sobą funkcjonują, tym… wyniki firmy (nie tylko finansowe) są wyższe. Jak stworzyć strategię marketingowo-sprzedażową? Przeczytaj case study z projektu tworzenia takiej strategii dla VSoft – krakowskiego software house z branży fin-tech.

Z poniższego case study dowiesz się:

 • jak przeprowadzić proces porządkujący działania marketingowe i sprzedażowe w swojej firmie,
 • jak poznać potrzeby & oczekiwania zespołu przy wykorzystaniu Team Canvas,
 • co daje nam analiza jakościowa i dlaczego warto uzupełnić ją ilościową,
 • jak zwalidować hipotezy w formie warsztatów.
Klient
VSoft, branża fin-tech
Cel
wstęp do strategii marketingowo-sprzedażowej
Okres współpracy
listopad 2019
Liczba osób w projekcie
2
Liczba sprintów
3

Kontekst projektu

VSoft to jeden z największych krakowskich software house tworzących oprogramowanie dla branży finansowej z ponad 20-letnim doświadczeniem w branży fin-tech. Dzięki niemu firma może pochwalić się case study współpracy z największymi instytucjami finansowymi w Polsce, głównie w obszarach takich, jak: windykacja, ubezpieczenia oraz kredyty i sprawozdawczość. Firma bazuje na własnej technologii w postaci gotowych komponentów i produktów, które aplikuje klientom. 

W październiku 2019, VSoft zgłosił się do nas z potrzebą uporządkowania swoich działań marketingowych i sprzedażowych. Ze względu na mnogość usług oraz produktów, marketing firmy był z jednej strony mocno rozbudowany, z drugiej rozproszony. Naszym celem było zbudowanie “wstępu” do strategii, który pozwoliłby usprawnić zespołom: marketingu i sprzedaży swoje codzienne działania, a jednocześnie zwiększyć promocję firmy wewnątrz i na zewnątrz. 

Wraz z Beatą Mosór-Szyszka podzieliłyśmy naszą pracę na 3 etapy, zgodnie z procesem:

Dzięki analizie jakościowej poznałyśmy zespół oraz jego oczekiwania. Analiza ilościowa pozwoliła nam zapoznać się z danymi marketingowymi i sprzedażowymi, a zebrane informacje były podstawą do stworzenia listy rekomendacji, którą finalnie zwalidowałyśmy z interesariuszami projektu.

Sprint 1: Analiza jakościowa

Warsztat kick-off

Projekt rozpoczęłyśmy od warsztatu kick-off, dzięki któremu poznałyśmy zespół, strukturę firmy oraz cele i oczekiwania jej członków. Aby ułatwić realizację tego zadania, skorzystałyśmy z narzędzia Team Canvas, które pozwala w sposób interaktywny zebrać i uporządkować wszystkie wymienione wcześniej elementy.

Przy określaniu wartości członków zespołów wykorzystałyśmy karty Values Poker. Zadaniem uczestników warsztatu był wybór 3 kart spośród talii 40 uniwersalnych wartości oraz uzasadnienie swojej decyzji. Każdy bowiem rozumie i interpretuje daną wartość inaczej. Co ważne, talia podzielona jest na 4 kategorie zgodnie z metodologią DISC, co ułatwiło nam wstępną weryfikację osobowości każdej z osób. 

Jaki był rezultat warsztatów, czyli po co to wszystko?

 • Określone cele i oczekiwania wobec projektu,
 • Mapa kompetencji zespołu z listą kompetencji/cech do uzupełnienia,
 • Wsad do analizy DISC zespołu (typy osobowości)

Zyskaj dostęp do Team Canvas i 30+ innych narzędzi do pracy nad strategią w Twojej firmie.

Wystarczy, że dołączysz do naszego newslettera!  Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Project: People Sp. z o.o. w celu komunikacji marketingowej, a tym samym wysyłania mi newslettera, informacji o usługach, promocjach lub nowościach zgodnie z Polityką prywatności

  Indywidualne wywiady pogłębione

  Kto zna Project: People ten wie, że uwielbiamy badać i dzięki temu nasze końcowe rekomendacje są jeszcze bardziej holistyczne. Jako dopełnienie warsztatów, wspólnie z Beatą, przeprowadziłyśmy więc indywidualne wywiady pogłębione z członkami zespołów oraz z dyrektorami poszczególnych obszarów w firmie.

  Dzięki rozmowom chcieliśmy uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące:

  Efektem wywiadów był wsad do analizy SWOT działań marketingowych, wsad do analizy zasobów, analiza DISC zespołu (typy osobowości) z rekomendacjami dotyczącymi kompensacji.

  Sprint 2: Analiza ilościowa

  Mając wsad z analizy jakościowej przeszłyśmy do badania & analizy zasobów. Naszym celem było zapoznanie się z dotychczasowymi działaniami w zakresie marketingu i sprzedaży oraz strukturą zasobów w firmie.

  Dlaczego wykonujemy analizę ilościową i jakościową?

  Analiza jakościowa pozwala nam na głębsze poznanie ludzi i związanych z nimi aspektów, dzięki empirycznemu działaniu. Jest to idealny punkt startowy w projekcie. Na tym etapie często powstają pierwsze wnioski, które jednak nie są całkowicie i precyzyjnie zwalidowane. Z pomocą przychodzi analiza ilościowa – w ten sposób weryfikujemy nasze hipotezy. W projekcie dla Vsoft pod taką analizę poddaliśmy:

  • działania na poszczególnych kanałach marketingowych,
  • lejek marketingowo-sprzedażowy,
  • KPI & USP & opomiarowanie,
  • oferty & działania sprzedażowe,
  • wewnętrzne procesy & komunikację,
  • konkurencję & partnerów,
  • dotychczasową strategię.

  Dzięki wynikom z obu analiz byłyśmy w stanie w łatwy sposób wyciągnąć wnioski, na podstawie których przygotowałyśmy rekomendacje dla klienta wraz z prioretyzacją i narzędziami niezbędnymi do ich realizacji.

  marketing i sprzedaż

  Sprint 3: Walidacja & rekomendacje

  Wstępny warsztat walidujący

  Trzeci tydzień pracy rozpoczęliśmy niestandardowo! A mianowicie warsztatami w formie Open Space Technology oraz indywidualnych sesji feedbackowych. Z jednej strony pozwoliło nam to zwalidować kolejną część hipotez, z drugiej skłoniło zespół do dyskusji i pracy nad zagadnieniami istotnymi z punktu widzenia strategii marki. 

  Chwila, chwila, ale przecież tego nie było w planie! Dlatego właśnie nazywamy się strategiczną agencją leanową! Proces oraz jego poszczególne elementy dopasowujemy do potrzeb klienta. Dzięki ustalonemu na początku procesowi (zgodnemu z oczekiwaniami i celami), działamy w sposób uporządkowany – każdy wie co się wydarzy, kiedy, dlaczego oraz jaki jest spodziewany rezultat. Jednocześnie na bieżąco monitorujemy wyniki – jeśli coś wymaga dalszych badań lub weryfikacji, modyfikujemy proces. W VSoft potrzebowaliśmy dodatkowej walidacji, dlatego zorganizowaliśmy warsztat. 

  Do realizacji warsztatów zostały wykorzystane dwie metody pracy:

  I. Open Space Technology – na początku zebraliśmy te tematy, które uczestnicy uważali za ważne do dyskusji. Następnie poprzez głosowanie wybraliśmy 6 najbardziej istotnych. Dyskusje odbywały się w trzech grupach jednocześnie. Każdy mógł dołączyć do tematu, który go bardziej interesuje i w którym chciałby zabrać głos. Dzięki zasadzie “dwóch stóp” każdy z uczestników mógł również w dowolnym momencie zmienić grupę dyskusyjną. W efekcie w ciągu 1,5 godziny zespoły opracowały konkretne rozwiązania na 6 różnych tematów!

  II. Indywidualne sesje feedbackowe – aby komunikacja międzydziałowa oraz pośród członków poszczególnych zespołów funkcjonowała jeszcze lepiej, przeprowadziłyśmy indywidualne sesje feedbackowe. Zadaniem uczestników była rozmowa “1×1” z pozostałymi współpracownikami oraz udzielenie wzajemnego, szczerego feedbacku.

  Efektem “ubocznym” warsztatów był wysoki poziom endorfin. Gdzie wspólna dyskusja i feedback – tam dzieją się magiczne rzeczy. 🙂

  Finalny warsztat walidujący

  Na podstawie wiedzy zdobytej podczas dwóch tygodni pracy oraz wstępnego warsztatu walidujacego, przystąpiłyśmy do tworzenia wstępu do strategii, który obejmował, m.in.:

  • mapę kompetencji zespołu,
  • analizę SWOT działań marketingowych,
  • KPI & cele marketingowo-sprzedażowe, opomiarowanie
  • lejek marketingowy, sprzedażowy i analityczny
  • touchpoint mapę
  • roadmapę działań marketingowo-sprzedażowych

  Mając na uwadze chęć szybkiego wdrożenia zarekomendowanych przez nas działań, przygotowałyśmy dla zespołu pakiet narzędzi oraz plan taktyczny, które miały ułatwić implementację strategii w firmie. 

  Finalny warsztat walidujący służy podsumowaniu działań. To właśnie na nim zostały przedstawione efekty naszej pracy. Sama prezentacja zajęła ponad 2 godziny!

  Podsumowanie projektu – w liczbach i nie tylko

  3

  tygodnie na przygotowanie strategii

  14

  indywidualnych wywiadów pogłębionych

  62

  rekomendacje w zakresie marketingu & sprzedaży

  Co dalej?

  Wstęp do strategii jest, czas na wdrożenie! Dlatego zespół VSoft rozpoczął szereg działań umożliwiających implementację rekomendowanych działań do codziennej pracy. Wiemy również, że w kolejnym kroku klient chce stworzyć całościową strategię, które obejmie zarówno działania marketingowe & sprzedażowe w Polsce oraz zagranicą.

  To, co szczególnie nas cieszy to fakt, że wiele zarekomendowanych przez nas działań zostało od razu wdrożonych, co obserwujemy chociażby na kanałach social media. Oby tak dalej! 🙂

  Rekomendacje

  A co o całym procesie i efektach sądzi klient – Dyrektor Sprzedaży i Rozwoju – Jakub Głąb?

  Agencja Project People wykonała dla firmy VSoft wstęp do strategii marketingowej. Celem projektu było zidentyfikowanie i analiza dotychczasowych działań marketingowo-sprzedażowych, zacieśnienie współpracy pomiędzy zespołem marketingu i sprzedaży, poprawienie efektywności obu zespołów i pomoc w zbudowaniu sprawnie działającego procesu marketingowo-sprzedażowego wraz z propozycją użycia konkretnych narzędzi do jego realizacji i opomiarowania.

  Przeprowadzone w ramach projektu warsztaty i spotkania pozwoliły m.in. na przeprowadzenie analizy zasobów, jakimi dysponuje firma, utworzenie mapy kompetencji/specjalizacji zespołu, ułożenie celów marketingowo-sprzedażowych czy wypracowanie lejka marketingowego, sprzedażowego, także analitycznego.

  Owocem 3-tygodniowych warsztatów była zaprezentowana przez Agencję rekomendacja działań w obszarze marketingu. Także wskazanie wartościowych narzędzi, które usprawnią pracę zespołom i priorytetów, jakie każdy z zespołów powinien sobie obrać na najbliższe miesiące.

  Z pełną odpowiedzialnością rekomenduję Project People jako profesjonalną Agencję, dysponującą kreatywnymi ekspertami, którzy w ciekawy sposób przeprowadzili zespołową analizę, trafnie zdiagnozowali potrzeby członków zespołu oraz zaproponowali działania, jakie firma powinna podjąć w celu stworzenia dobrej strategii marketingowej i jej efektywnego wdrożenia.

  Jakub Głąb, Dyrektor Sprzedaży i Rozwoju, VSoft

  Narzędzia, metody i techniki wykorzystane w projekcie

  Case study to za mało?

  Chcesz poznać cały proces i dowiedzieć się, jak mógłby wyglądać w Twojej organizacji?

  Umów się na bezpłatną konsultację

  Zespół projektowy, czyli kto za co odpowiadał

  Autor Case Study

  Katarzyna Harmata Lean Marketing Manager & Strategist
  Od lat z powodzeniem łączy marketing i biznes. Obecnie specjalizuje się w zarządzaniu projektami i Content Marketingu. W swoim dorobku ma już zarządzanie kilkunastoosobowym zespołem marketingowym, kreowanie cyklu wydarzeń biznesowych, współtworzenie firmy i kierowanie nią.

  Pomaga firmom w odnalezieniu własnego „ja” w biznesie i komunikowaniu tego na zewnątrz (strategia marketingowa & personal branding).

  Zaangażowana w liczne działania społecznościowe. Jest certyfikowanym Trenerem Biznesu. Prowadzi warsztaty z pogranicza strategii i marketingu. Autorka tekstów dla portali branżowych, m.in. Nowy Marketing, Marketing w Praktyce, E-commerce & Digital Marketing.

  Pozostali członkowie zespołu

  Beata Mosór-Szyszka Co-Owner & Managing Partner w Project: People
  Beata jest serial entrepreneurką, współzałożycielką i managing partnerką w Project: People i Project: Values. Dodatkowo jest współautorką książki The LiGHT Book (z m.in. Robertem Cialdini czy Phillipem Zimbardo) oraz autorką różnorodnych narzędzi biznesowych (m.in. Values Poker czy Lean Marketing Sprint).

  Beata jest strateżką i konsultantką lean z ponad 14 letnim doświadczeniem na międzynarodowym rynku. Współpracowała m.in. z takimi firmami jak Sabre, T-Mobile czy Google. Dzieli się wiedzą i doświadczeniem jako mentor w programach akceleracyjnych (np. Google LaunchPad Warsaw, EIT Digital) oraz jako wykładowczyni na Wyższej Szkole Europejskiej oraz Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku.

  W 2016 roku wspólnie z Joanną Ostafin założyła Project: People, które w ciągu 4 lat działania (2016-2020) współpracowało z ponad 160 klientami z 16 krajów na całym świecie, budując zespół 18 konsultantów i osiągając niemal rokrocznie wzrost 200% Y2Y.

  Beata buduje organizacje, które dają kobietom przestrzeń do rozwoju i w których 60-75% członków zespołu to kobiety. Dodatkowo inwestuje jako anioł biznesu w kobiece biznesy z wizją.

  Jako speaker Beata występuje na polskich i międzynarodowych konferencjach (e.g. Lean Startup Days Paris, VC night by Viva Technology, Open Living Lab).