Case Studies

Jak stworzyć giełdę kryptowalut? Zaprojektowanie architektury platformy online od podstaw

Ponieważ kryptowaluty stają się coraz bardziej popularne, rośnie zapotrzebowanie na stworzenie giełdy kryptowalutowej – czyli rynku do ich wymiany. Inwestowanie zawsze wiąże się z dużym ryzykiem, dlatego tak ważny jest wybór zaufanego rynku, który dostarczy bezpiecznych technologicznie narzędzi i wysokiej jakości customer service. Do opracowania platformy, na której te wirtualne monety są przedmiotem obrotu, wykorzystaliśmy pogłębione badania oraz wywiad przeprowadzony z naszym klientem, a cały projekt budowaliśmy w oparciu o wzorce z kantorów giełd tradycyjnych i konkretnej, branżowej komunikacji. 

 

Klient:
klient z branży kryptowalut
Cel:
Stworzenie giełdy kryptowalut
Okres współpracy
2018/2019
Liczba etapów
3
Liczba osób w projekcie
2

Kontekst projektu

W 2018 roku zgłosił się do nas klient, który rozwijał scentralizowany rynek obrotu walutami i poprosił o pomoc w stworzeniu giełdy kryptowalutowej. 

Słowem o kliencie. Zespół otrzymał stosowne finansowanie z ICO, w “umowie” z przyszłymi użytkownikami zobowiązał się do dostarczenia zdecentralizowanej giełdy – platformy, która będzie  obsługiwać nowego coina. Podczas rozmów z klientem wynikło, że naszym zadaniem będzie dostarczenie dokładnie takich samych giełd, odpowiednio dla scentralizowanej i zdecentralizowanej giełdy. Postawiliśmy sobie pytanie – jak je rozróżnić? W tym celu wydłużyliśmy proces researchu i pogłębiliśmy badania w przestrzeni zaawansowanych graczy na obu giełdach.

Teraz także możesz skorzystać z Business Canvas i 30+ innych narzędzi i szablonów. Za darmo

Dołącz do naszego newslettera!  Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Project: People Sp. z o.o. w celu komunikacji marketingowej, a tym samym wysyłania mi newslettera, informacji o usługach, promocjach lub nowościach zgodnie z Polityką prywatności


  Proces pracy podzieliliśmy na 3 etapy, w które zaangażowane były 2 osoby z naszego zespołu. Pierwsze etapy zostały przeznaczone na badania, które umożliwiły nam rozpoczęcie prac nad stworzeniem designu giełd kryptowalut.

  Etap 1: Badania pogłębione przed stworzeniem giełdy kryptowalut


  W pierwszym etapie skupiliśmy się na ustalenie celu i kierunku pracy. Zaprojektowaliśmy badania i pogłębiony research, żeby doprecyzować wyobrażenie, zarówno nasze, jak i zespołu klienta, o produkcie. Warsztat kick-offowy, którym rozpoczęliśmy współpracę, nakreślił konkretną wizję i cele zespołu.


  Otrzymaliśmy informację, że ich zadaniem jest postawienie własnego blockchaina (Jest to technologia, która służy do przechowywania oraz przesyłania informacji o transakcjach zawartych w Internecie. Istotą działania blockchain jest utrzymanie wspólnej i zbiorowej księgi rachunkowej transakcji w cyfrowej postaci, rozproszonej po sieci, w takich samych kopiach) od podstaw. Pomimo wątpliwości, firma finalnie zdecydowała się na jeden kierunek rozwoju, tj. stworzyć dwa uzupełniające się narzędzia: scentralizowaną i zdecentralizową giełdę. Jasno komunikowanym celem klienta było również trafić do Europy zachodniej i USA ze swoim produktem.

  Zdecydowaliśmy się na pogłębienie badania i przeprowadziliśmy research, po którym doszliśmy do kilku wniosków w obszarze rynku w przestrzeni zaawansowanych graczy.

  Rynek dzieli się na dwa typy graczy zaawansowanych:

  • Gracze, którzy przenieśli się z gier rynku pieniężnego typu Forex. To oni starają się zaadaptować ten “nowy świat” do realiów, które doskonale znają. Ponadto, starają się zaaplikować jak najwięcej rozwiązań z giełd walutowych. Wykorzystują swoje doswiadczenie, by zbudować realną przewagę nad średniozaawansowanymi i początkujacymi graczami. 
  • Kolejny typ graczy zaawansowanych to środowisko, które wyrosło z otchłani Reddita. Jest o tyle specyficzne, że kochają giełdy, takie jak Poliniex, z niekorzystnym designem, rodem sprzed 10 lat. Gracze opierają się głównie na danych znalezionych w internecie oraz na komunikacji między sobą. 


  Dokonaliśmy również badania najbardziej popularnych wśród nich serwisów. Wyszczególnić tu można np. Bitbay, Poloniex, Krakena czy Binance. W tym obszarze dominują głównie podmioty scentralizowane, które przeważają w kontekście szybkości działania i sprawności przetwarzania danych. Przeanalizowaliśmy koszty poszczególnych operacji oraz architektury informacji. Wszystkie te działania pozwoliły nam dojść do jednego wniosku – rozszerzenia grup odbiorców.


  W tym sprincie pracowaliśmy nad następującymi działaniami:

  • doprecyzowanie celu prac,
  • zmapowanie grup klientów giełdy scentralizowanej i zdecentralizowanej,
  • desk research,
  • audyt ścieżki użytkownika,
  • przygotowanie hipotez badawczych. 


  Więcej o procesie badawczym w kontekście rynku, kultury i target group na przykładzie giełdy kryptowalut dowiesz się z Project: People Podcast 5 Wahania jak kryptowaluty – jak persona wpływa na produkt? Pokażemy również, jak może zmienić się produkt w zależności od odbiorcy – od funkcjonalnego kantoru po zaawansowaną giełdę. 

  kryptowaluty

  Etap 2: Określenie i rozszerzenie grup odbiorców


  Grupa zaawansowanych odbiorców rozwijanego przez nas produktu jest stosunkowo niewielka. Budowanie rentownego produktu dla zaawansowanych graczy jest o tyle problematyczne, że głównym czynnikiem przejścia na daną platformę wymiany walut jest wolumen danej kryptowaluty. W momencie startu giełdy wolumen jest nie do osiągnięcia z racji braku ruchu. Potrzebowaliśmy grupy early adopterów, czyli wczesnych użytkowników, którzy sukcesywnie będą budować ten wolumen. Dlatego zdecydowaliśmy się rozszerzyć grupę o średnio-zaawansowanych graczy.


  W tym etapie przeprowadzony został research dla grupy klientów B2C. W ten sposób znaleźliśmy odbiorców dla giełdy scentralizowanej. W procesie badawczym, w którym wykorzystaliśmy ankiety, udało nam się ustalić faktory decydujące o wyborze danej platformy oferującej waluty. Poniżej czynniki, które były ważne dla tych użytkowników:

  • legalność,
  • szybkość w podejmowaniu decyzji,
  • jedno z kilku narzędzi,
  • budowa podobna do aktualnych giełd walutowych,
  • volumen jako jedna z najważniejszych elementów,
  • CSV, raporty, dane historyczne, TradingView (platforma z informacjami z różnych giełd w czasie rzeczywistym i analizami rynkowymi).

  Ponadto grupa ta wykazuje i będzie wykazywała zainteresowanie w następujących obszarach:

  • futures,
  • margin trading (oferują go większe giełdy kruptowalutowe),
  • flecenia stop-loss,
  • ETF
  • obligacje,
  • lokaty,
  • opcje,
  • opcje binarne.

  Etap 3: Zagospodarowanie giełdy zdecentralizowanej


  Po znalezieniu odbiorców dla grupy scentralizowanej pojawiło się jeszcze trudniejsze pytanie – jak zagospodarować giełdę zdecentralizowaną z podobnymi funkcjonalnościami? Zaletą giełdy scentralizowanej jest szybkość działania, stabilność i płynność, natomiast jest to wadą dla graczy rynku zdecentralizowanego. Okazało się, że te czynniki same narzuciły nam grupę odbiorców. 

  W trzecim etapie skupiliśmy się na wykorzystaniu funkcjonalności scentralizowanej giełdy i zaimplementowaniu kluczowych elementów dla odbiorców zdecentralizowanej giełdy. Podkreśliliśmy anonimowość i zintegrowaliśmy zdecentralizowaną giełdę z scentralizowaną, aby podwyższyć wolumen tej drugiej. Jak to wygląda w praktyce:

  Ekran weryfikacji użytkownika.

  Dlaczego dla jednego narzędzia tworzymy różne rozwiązania?

  W Project: People mieliśmy już doświadczenie w projektowaniu giełdy kryptowalut. Wcześniej zgłosił się do nas klient z wenezueli, któremu zależało na stworzeniu giełdy kryptowalut dla lokalnego odbiorcy. W tym przypadku, efektem naszej pracy był zdecentralizowany kantor wymiany kryptowalut, który opierał się na przejrzystym interface i możliwie uproszczonej komunikacji z finalnym odbiorcą, aby ułatwić dostępność dla średniozaawansowanych graczy na giełdzie.

  W teorii obaj klienci przyszli z takim samym produktem. W praktyce okazało się, że oczekują zupełnie czegoś innego. Klienci często myślą już gotowymi rozwiązaniami, ograniczają się jednak do sytuacji i rozwiązań, które znają. Warto zagłębić się w dany problem, aby go realnie rozwiązać – dlatego tak ważna jest dla nas pogłębiona analiza rynku i narzędzia wspierające research przed rozpoczęciem projektowania designu.

  Wyobraźcie sobie, że dla odbiorcy, który nie wie nic o rynku pieniężnym, stworzylibyśmy wykres jak z przykładu poniżej:

  Ekran danych giełdowych.

  Prawdopodobnie nigdy nie zaryzykowałby kupna na takiej giełdzie. Postawienie na prosty i przejrzysty interfejs z ograniczoną liczbą funkcji pozwala z łatwością operować nawet nie zaawansowanej osobie w świecie kryptowalut.

  Oto wynik naszej pracy nad designem giełdy kryptowlut:

  Podsumowanie naszej pracy nad stworzeniem giełdy kryptowalut


  Podsumowując: podczas prac badawczych nad stworzeniem giełdy kryptowalut zdecydowaliśmy się poszerzyć grupę odbiorców o graczy średniozaawansowanych, którzy zwiększą wolumen waluty na giełdzie. Skupiliśmy się na jak najwyższej wartości dla gracza zaawansowanego oraz średniozaawansowanego, dlatego opracowaliśmy prosty i czytelny design dla giełdy scentralizowanej i zdecentralizowanej opierając nasze decyzje projektowe o informacje zgromadzone w procesie badawczym. 

  Narzędzia wykorzystane w projekcie

  • Audyt ścieżki decyzyjnej użytkownika
  • Ankieta badawcza
  • Badania pogłębione

  Case study to za mało?

  Chcesz poznać cały proces i dowiedzieć się, jak mógłby wyglądać w Twojej organizacji?

  Umów się na bezpłatną konsultację

  Zespół projektowy, czyli kto za co odpowiadał

  Autor Case Study

  Tomasz Osowski Lean UX & Service Designer w Project: People
  Pomaga firmom stworzyć doskonałe doświadczenie użytkownika zapewniając jednocześnie odpowiednią rentowność biznesu. Jego zadanie to stworzyć produkty i usługi, które są potrzebne i przynoszą satysfakcję zarówno odbiorcom jak i właścicielom biznesu.

  Certyfikowany Trener Biznesu i rozwoju osobistego, Certyfikowany moderator Design Thinking. Przedsiębiorca od kilku lat. Szczerze zakochany w metodologii Lean. Zawsze stara się dostarczyć produkt na rynek jak najszybciej przy najmniejszym nakładzie kapitałowym.

  Współpracował z firmami: T-mobile, Ecard, inPost, ING, Nationale Nederlanden, Brainly, Publicis, Netguru. Organizator konferencji DesignWays Conf.

  Pozostali członkowie zespołu

  Paweł Nawara Product Designer w Project: People
  Paweł to zdecydowanie osoba z nastawieniem „damy radę“, która słysząc nawet najbardziej szalone pomysły pyta tylko „ile mam czasu?”.

  Od dziecka związany z szeroko pojętym designem. Ma doświadczenie w różnego typu projektach – od materiałów do social media i druku, przez strony www, po aplikacje mobilne i webowe. Od trzech lat najlepiej odnajduje się w projektach z zakresu Product Designu.

  Jest obecny na każdym etapie procesu – od wstępnego pomysłu i rozmów z klientem, przez cały proces projektowania, aż do współpracy z deweloperami przy finalnym wdrożeniu produktu. Czuwa nad tym, by zawsze łączyć perspektywę użytkownika, zespołu oraz biznesu.

  Mocno zaangażowany w różnego typu działania społeczne i organizację wydarzeń (m.in. takich jak DesignWays Conf, Juwenalia UEK). Wspiera środowisko akademickie, gdzie pomaga młodym i nastawionym na rozwój studentom poprzez mentoring czy szkolenia.

  W wolnych chwilach - zapalony gracz.