Case Studies

Badania i strategia, które zagwarantowały wzrost sprzedaży o 104% – platforma e-learningowa dla Kursy Lean

Klient:
Kursy Lean / Lean Action Plan
Cel:
redesign platformy i ułatwienie zakupów przez stronę z kursami
Okres współpracy
styczeń-marzec 2020
Liczba sprintów
8
Liczba osób w projekcie
3

Badania UX – co ten termin oznacza w praktyce i dlaczego jest tak istotny przy projektowaniu nowej strony internetowej?

Nad tymi zagadnienia pochyliliśmy się z naszym klientem, KursyLean.pl, który postanowił popracować nad konwersją na swojej stronie internetowej. Wyniki sprzedażowe, które generowała poprzednia wersja ich platformy nie były zadowalające.

Wiedzieliśmy więc jedno: ich strona nie sprzedaje. Musieliśmy się dowiedzieć jeszcze, dlaczego tak się dzieje.

To jest ten moment, gdy do gry wkraczają badacze UX. Analizują problem, rozmawiają z użytkownikami, mapują ich bolączki i wyzwania, a następnie zastanawiają się, jak je rozwiązać.

Tylko rzetelnie przeprowadzone badania UX mogą gwarantować, że przygotowany na ich podstawie design osiągnie założony cel biznesowy. A tutaj mamy już pewność, że cel został osiągnięty. Z nawiązką:

Sprint 1: Analiza ścieżki użytkownika, UX research i audyt platformy e-learningowej

Celem pierwszego sprintu było przede wszystkim doprecyzowanie celu pracy, zmapowanie wyzwań, z którymi mogą zmagać się zarówno klienci B2C, klienci B2B, jak i osoby obsługujące platformę po stronie pracowników Kursów Lean. 

Warsztat kick-offowy, którym rozpoczynamy wszystkie współprace, nakreślił wartości, wizję i cele zespołu. Zespół KursyLean.pl wykazał się ogromną otwartością na badania, eksperymentowanie i wspólne działanie w metodyce lean – to było wręcz naturalne podejście dla tego klienta.

Uzupełnienie Lean Canvasu podczas warsztatu startowego umożliwiło zbudowanie wstępnych hipotez badawczych dotyczących grup docelowych. Zebrane zostały informacje o pomyśle klienta, które wskazały na konieczność przeprowadzenia analizy ścieżki użytkownika. 

Chcesz lepiej pracować nad analizą ścieżki użytkownika i innymi aspektami dotyczący strategii w Twojej firmie?

Dołącz do naszego newslettera i zyskaj dostęp do Biblioteczki narzędzi Lean!  Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Project: People Sp. z o.o. w celu komunikacji marketingowej, a tym samym wysyłania mi newslettera, informacji o usługach, promocjach lub nowościach zgodnie z Polityką prywatności

  Klient pod swoją stronę miał podpięte wiele narzędzi zbierających dane dotyczące ruchu, ilości odwiedzających, ich ścieżek, profilu czy inne. Konieczna było uporządkowanie tych informacji, zawężenie ilości analizowanych danych i znalezienie w nich zależności w celu zbudowania hipotez badawczych. 

  W tym sprincie pracowaliśmy nad następującymi działaniami:

  • doprecyzowanie celu prac,
  • zmapowanie potencjalnych wyzwań, z którymi mogą zmagać się klienci,
  • zmapowanie grup klientów KursyLean.pl,
  • desk research,
  • audyt ścieżki użytkownika,
  • przygotowanie hipotez badawczych B2B i B2C,
  • przygotowanie scenariuszy badawczych dla B2B i B2C.

  Sprint 2: UX Research – B2C

  W tym sprincie przeprowadzony został UX research dla grupy klientów B2C.

  Metody badawcze wykorzystane w tym sprincie to ankieta, która została rozdystrybuowana w grupach gromadzących osoby o zainteresowaniach związanych z Lean Manufacturing w Polsce.  

  Ponadto zależało nam na rekrutacji osób do wywiadów badających odbiór ówczesnego UX. Dzięki niej udało nam się przeprowadzić 7 indywidualnych wywiadów pogłębionych o badanie potrzeb. Zebrany został również szereg rekomendacji związanych z użytkowaniem kursów.  

  Wywiady indywidualne pozwalają na szybkie zebranie informacji o grupie docelowej, umożliwiają poznanie odbiorcy, jego potrzeb i problemów, które ma rozwiązywać dane narzędzie. Informacje, jakie zebraliśmy to:

  • faktory decydujące o wyborze danej platformy oferującej kursy,
  • odbiór strony/platformy,
  • proces zakupu – trudności, nawigacja po sklepie,
  • odbiór kursów,
  • możliwe ulepszenia,
  • benchmarki,
  • obszary do zbudowania przewagi.

  Dzięki wywiadom i ankietom przeprowadzonym na grupie B2C byliśmy w stanie doprecyzować grupę docelową oraz jej charakterystykę, a także zmapować problemy użytkowników. Z badania wyłoniły się wzorce, które przełożyliśmy na rekomendacje związane nie tylko z samą stroną, ale też z marketingiem, komunikacją i strategią biznesową firmy. Więcej na ten temat można usłyszeć w naszym podcaście Project: People Podcast – 50 twarzy wyników badań w projekcie , w którym z Joanną Ostafin rozmawiamy o umiejętności używania badań i wychwytywaniu z wywiadów danych wykraczających ponad aktualne potrzeby. Zapraszamy!

   

  Sprint 3: UX research B2B – czyli badanie drugiej grupy docelowej

  Trzeci sprint poświęciliśmy w całości na badanie drugiej grupy docelowej wyłonionej podczas warsztatu kick-offowego. Uzupełniająco dla ankiety ilościowej przeprowadziliśmy 5 wywiadów pogłębionych z klientami B2B. 

  Aspekty, które badaliśmy w grupie B2B to:

  • Jakie firmy są zainteresowane kursami?
  • Kiedy pojawia się zainteresowanie? Co jest triggerem?
  • Czego poszukują? Gdzie szukają? Jak wygląda cała ścieżka?
  • Na co zwracają uwagę?
  • Co jest dla nich ważne?
  • Jakie mają budżety na podobne aktywności?
  • Z jakich innych kursów korzystają? Z jakich firm?
  • Na jakiej podstawie dokonują wyboru?

  Etap ten zakończył się kolejną serią wniosków badawczych, rekomendacji i podsumowań. Kolejne etapy zostały przekazane do UX/UI designera, który przetłumaczył wyniki badań na realne funkcjonalności możliwe do oglądania online. Ale o tej części będzie możesz w kolejnej odsłonie case study z Kursami Lean. 

  „Współpraca przy projekcie strony była dla nas świetną okazją do połączenia wiedzy. Zespół Project: People zebrał informacje od użytkowników i przedstawił swoje propozycje. My z kolei korzystaliśmy z naszych doświadczeń w prowadzeniu kursów i dotychczasowej pracy nad tym projektem. Łącząc te dwa podejścia, po obu stronach pojawiały się różne propozycje, które uczyniły projekt jeszcze bardziej wartościowym. Dzięki wspólnym dyskusjom i komunikacji na bardzo wysokim poziomie udało nam się wypracowywać właściwe rozwiązania. Czujemy, że dzięki temu nasza strona została dostosowana zarówno do odbiorców, jak i do naszego modelu biznesowego.”

  Krzysztof Pawłowski, Partner Zarządzający, Lean Action Plan

  Efekty pracy w liczbach

  103%

  Wzrost sprzedaży

  27%

  Wzrost liczby płacących osób

  30%

  Wzrost liczby użytkowników na stronie

  Narzędzia wykorzystane w projekcie

  Case study to za mało?

  Chcesz poznać cały proces i dowiedzieć się, jak mógłby wyglądać w Twojej organizacji?

  Umów się na bezpłatną konsultację

  Zespół projektowy, czyli kto za co odpowiadał

  Autor Case Study

  Pozostali członkowie zespołu

  Paweł Nawara Product Designer w Project: People
  Paweł to zdecydowanie osoba z nastawieniem „damy radę“, która słysząc nawet najbardziej szalone pomysły pyta tylko „ile mam czasu?”.

  Od dziecka związany z szeroko pojętym designem. Ma doświadczenie w różnego typu projektach – od materiałów do social media i druku, przez strony www, po aplikacje mobilne i webowe. Od trzech lat najlepiej odnajduje się w projektach z zakresu Product Designu.

  Jest obecny na każdym etapie procesu – od wstępnego pomysłu i rozmów z klientem, przez cały proces projektowania, aż do współpracy z deweloperami przy finalnym wdrożeniu produktu. Czuwa nad tym, by zawsze łączyć perspektywę użytkownika, zespołu oraz biznesu.

  Mocno zaangażowany w różnego typu działania społeczne i organizację wydarzeń (m.in. takich jak DesignWays Conf, Juwenalia UEK). Wspiera środowisko akademickie, gdzie pomaga młodym i nastawionym na rozwój studentom poprzez mentoring czy szkolenia.

  W wolnych chwilach - zapalony gracz.
  Joanna Ostafin CEO & Co-founder @ Project: People
  Większość jej rozmów rozpoczyna się od „mam pomysł”. Joanna jest seryjną inicjatorką i współzałożycielką wielu organizacji, marek i społeczności. Na co dzień pełni rolę CEO w Project: People oraz rozwija markę DesignWays.

  Współzałożycielka Project: People i Project: Values. Współtwórczyni DesignWays Conf i DesignWays Hub. Powołała do życia kilka społeczności, w tym m.in. Krakowską Inicjatywę Designerską oraz Product Culture Community.

  Bardzo chętnie dzieli się wiedzą podczas warsztatów czy konferencji – występowała m.in. na Grafconf, Konferencja UX w biznesie, Mobile Trends Conference, ProductCamp, Bitspiration i wielu innych. Wykładowca w Wyższej Szkole Europejskiej oraz Wyższej Szkole Bankowej. Autorka ebooka „+25 do ekwipunku warsztatowca”.

  Szczerze zakochana w podejściu lean, a zwłaszcza Lean Startup & Lean UX. Ogromna fanka projektów edukacyjnych, warsztatów, procesu Product Discovery i… ludzi. Prywatnie amatorka street workout i biegów z przeszkodami.