Case Studies

System do zakładów bukmacherskich oparty o mechanizmy giełdowe – czyli koncept aplikacji w 2 tygodnie

Obstawiaj występ konkretnego gracza, a nie wynik meczu – tym wyróżnia się aplikacja SportStack. Jak zaprojektować pomysł na aplikację mobilną, by była dostosowana zarówno do potrzeb zaawansowanego i wymagającego gracza, jak i kogoś, dla kogo zakłady są tylko weekendową rozrywką? Takie wyzwanie pojawiło się przed naszym UXowym zespołem. 

O tym, jak podczas dwudniowego warsztatu zaprojektowaliśmy z klientem całą strukturę aplikacji i jak w ciągu kolejnych 8 dni stworzyliśmy 86 ekranów, przeczytacie w naszym case study. 

Klient
inwestorzy z Wielkiej Brytanii
Cel
UX design aplikacji do zakładów sportowych
Okres współpracy
kwiecień 2019
Liczba sprintów
2
Liczba osób w projekcie
2

Kontekst projektu

Na początku kwietnia 2019 roku zgłosił się do nas klient – zespół inwestorów z Wielkiej Brytanii, który rozwijał aplikację do zakładów bukmacherskich – SportStack.
W przeciwieństwie do rozwiązań dostępnych na rynku aplikacja umożliwia zakup bądź sprzedaż akcji konkretnego gracza w konkretnej grze, a nie tylko obstawianie wyniku całego meczu. Dodatkowo aplikacja miała uczyć mniej doświadczonych graczy działania mechanizmów giełdowych. 

Efektem naszej współpracy miało być przygotowanie najbardziej intuicyjnego prototypu bazując na informacjach pozyskanych od klienta w celu późniejszej walidacji założeń.

Ze względu na wymogi projektu na stworzenie całego konceptu aplikacji mieliśmy tylko 2 tygodnie, by projekt mógł zostać wdrożony w wersji testowej za niecałe 2 miesiące. Klient miał bardzo dużą wiedzę na temat grupy docelowej, rynku oraz konkurencji, a jedyne czego brakowało to zebranie wszystkich informacji w jeden spójny koncept. W związku z tym jeden sprint poświęciliśmy w całości na przygotowanie i przeprowadzenie warsztatu z klientem, aby w jak najbardziej efektywny sposób zebrać i uporządkować posiadane przez niego dane. Drugi sprint miał służyć przelaniu zebranych informacji na działający prototyp oraz wyłapaniu różnych brzegowych przypadków i możliwości użycia aplikacji.

Sprint 1: Warsztat z klientem i paper prototyping – wspólnie z klientem projektujemy flow aplikacji

Naszą pracę zaczęliśmy od 2-dniowego warsztatu z klientem, podczas którego skupiliśmy się na zebraniu jak największej ilości informacji o pomyśle naszego klienta i jak najdokładniejszym zrozumieniu jego pomysłu na biznes. Ważnym aspektem było dla nas poznanie jego motywacji, ustalenie potrzeb oraz celu współpracy. 

 

W szczególności staraliśmy się uzyskać odpowiedzi na następujące pytania:

 

 • Co klient chce osiągnąć za pomocą aplikacji?
 • Jak wygląda cały zespół projektowy?
 • Kto jest grupą odbiorców?
 • Jaka jest persona?
 • Jaki problem użytkowników ma rozwiązać aplikacja?

Chcesz mieć dostęp do 30+ szablonów i narzędzi, które wykorzystujemy w trakcie warsztatów z naszymi klientami?

Dołącz do naszego newslettera!  Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Project: People Sp. z o.o. w celu komunikacji marketingowej, a tym samym wysyłania mi newslettera, informacji o usługach, promocjach lub nowościach zgodnie z Polityką prywatności

   

  Pierwszy dzień warsztatów – określenie celów, UVP i grupy docelowej

  Pracę na warsztacie rozpoczęliśmy od narzędzia Team Canvas, które pozwoliło nam lepiej poznać motywacje naszego klienta oraz w przejrzysty sposób zebrać informacje o całym zespole projektowym – ustalić, jakie kompetencje posiada zespół oraz kto będzie odpowiadał za poszczególne części projektu. 

  Team Canvas – narzędzie używane podczas warsztatów 

  Kolejnym krokiem była praca na Business Model Canvas w celu zrozumienia całego biznesu klienta. W szczególności skupiliśmy się na omówieniu dwóch pól: segmentu klientów i Unique Value Proposition. 

  Podczas omawiania segmentu klientów poprosiliśmy naszego klienta o przygotowanie persony – profilu użytkownika aplikacji. Zależało nam na poznaniu:

  • Kim jest użytkownik naszego klienta?
  • Jaki ma charakter?
  • Co jest dla niego ważne?
  • Jakie ma problemy w kontekście używania aplikacji do zakładów bukmacherskich? 

  Dzięki temu udało nam się wyodrębnić dwie główne persony dla aplikacji naszego klienta: 

  • Nick – mniej zaawansowany gracz, który próbował swoich sił w obstawianiu meczy, ale tylko w ramach rozrywki;
  • Tom – zaawansowany gracz, który rozumie działanie mechanizmów giełdowych i poszukuje nowych sposobów na zarabianie.

  Drugi dzień warsztatów – paper prototyping

  Drugi dzień warsztatów w całości poświęciliśmy na paper prototyping – wspólnie z klientem pracowaliśmy nad naszkicowaniem głównych ścieżek w aplikacji, bazując na możliwościach jej użycia przez naszą personę. W momentach, w których nie byliśmy pewni danej funkcjonalności wracaliśmy do naszych person z pytaniem: “jak Nick to zrozumie? Czy będzie umiał z tego korzystać?”. Dodatkowo wykreowaliśmy zestaw bardziej zaawansowanych funkcji z myślą o profesjonalnych graczach, takich jak Tom.

  Dzięki takim szkicom przygotowanym wspólnie z klientem zyskaliśmy pewność jak klient rozumie aplikację i w jaką stronę powinniśmy iść w trakcie prototypowania. 

  Szkice aplikacji przygotowywane wspólnie z klientem

  Sprint 2: UX design – prototyp aplikacji w ścisłej współpracy z klientem, czyli jak 2 osoby wytworzyły 86 ekranów w 5 dni

  Po warsztatach rozpoczęliśmy budowę klikalnego prototypu w podejściu leanowym (szybko, eksperymentalnie, w ciągłym kontakcie z wszystkimi osobami zaangażowanymi w projekt). Każdy pomysł konsultowaliśmy współpracując ściśle zarówno z klientem, deweloperami i zespołem UI. 

  Screen z programu Sketch przedstawiający ścieżki łączenia się ze sobą ekranów

  Podsumowanie naszej pracy – w liczbach i nie tylko

  2 dni warsztatów, 2 persony, 86 ekranów prototypu

  Największym wyzwaniem podczas całego procesu był ograniczony czas, który wymagał bardzo bliskiej współpracy między nami, zespołem klienta oraz zespołem designerskim. Kolejnym istotnym czynnikiem było zaangażowanie równocześnie dwóch osób do projektu, które w tym samym czasie pracowały nad różnymi częściami aplikacji. Na pewno dużą wartość przyniósł początkowy warsztat z klientem, który pozwolił nam poznać jego potrzeby, lepiej się zrozumieć i nawiązać relacje. Dzięki kombinacji tych czynników udało nam się w 5 dni dostarczyć klientowi ukończony prototyp (86 ekranów). 

  Co dalej z aplikacją? Po zakończeniu projektowania makiet projekt został przekazany do naszego partnera Maise, który odpowiedzialny był za UI całej aplikacji.

  Obecnie aplikacja jest wdrożona i gotowa do użycia, mogą korzystać z niej gracze w Wielkiej Brytanii: https://www.sportstack.com/ 

  A tak współpracę z nami ocenił klient:

  “Zespół Project: People poradził sobie w całym procesie UX. Kasia i Paulina były doskonałe i bardzo łatwo nawiązały kontakt. Uczestniczyliśmy w dwudniowych warsztatach projektowych w Krakowie, które były bardzo korzystne, i mimo że pracowaliśmy zdalnie przy dużej części projektu, wszystko, o co poprosiliśmy, zostało dostarczone na czas i zgodnie z budżetem. Zespół projektowy był bardzo zaangażowany i szybko dostosowywał się do wszystkich naszych wymagań. Byli bardzo cierpliwi w procesie projektowania i nie było negatywnych skutków ani barier językowych. Dzięki jeszcze raz! Wrócimy w przyszłości!” 

  Klient

  Narzędzia wykorzystane w projekcie

  • Team Canvas (link) – narzędzie wykorzystywane w pracy zespołowej, umożliwia łatwe uporządkowanie wiedzy o zespole, zebranie umiejętności, motywacji i celów poszczególnych członków zespołu 
  • Business Model Canvas (link) – narzędzie służące do zebrania i uporządkowania informacji o modelu biznesowym 

  Case study to za mało?

  Chcesz poznać cały proces i dowiedzieć się, jak mógłby wyglądać w Twojej organizacji?

  Umów się na bezpłatną konsultację

  Zespół projektowy, czyli kto za co odpowiadał

  Autor Case Study