Case Studies

Wyjątkowy LinkedIn dla prawników – UX & UI Design

Gdy rozmawiamy o portalach społecznościowych każdy z nas na pewno kojarzy takie marki jak Facebook, Instagram, LinkedIn czy Twitter. Co natomiast, gdy pojawia się potrzeba korzystania z wyspecjalizowanego portalu dla konkretnej grupy zawodowej (na przykład “Reddit” dla ludzi z branży kryptowalut)?

Poniższe case study opisuje dwutygodniowy proces projektowy, podczas którego stworzyliśmy kompletną platformę społecznościową dostosowaną do potrzeb bardzo specyficznej grupy docelowej – prawników. Z racji, że jesteśmy objęci umową o zachowaniu poufności zmieniona została nazwa projektu, a stworzony przez nas design został odpowiednio zmodyfikowany.

Klient
prawnicy z Wielkiej Brytanii
Cel
projekt wyspecjalizowanej platformy społecznościowej dla prawników
Okres współpracy
marzec 2018
Liczba sprintów
2
Liczba osób w projekcie
2

Kontekst projektu

Tematyka projektu i branża prawnicza są niezwykle skomplikowane, dlatego projekt rozpoczęliśmy od zaproszenia klienta z Londynu do naszego biura w Krakowie. Bezpośredni kontakt z klientem pozwolił nam lepiej zrozumieć środowisko, w którym funkcjonuje, a ponadto dał nam możliwość bliższego poznania się i nawiązania z nim pozytywnych relacji.

Podczas całodniowych warsztatów pracowaliśmy nad wieloma niezbędnymi aspektami, które pozwoliły nam sprawnie rozpocząć projektowanie platformy. Stworzyliśmy architekturę informacji i uszeregowaliśmy konkretne flow, w zależności od istotności dla klienta i grupy docelowej. Ze względu na bardzo krótki czas trwania projektu okazało się to niezbędne, ponieważ naszym najważniejszym celem było to, aby dostarczyć kompletny projekt, który może zostać zaprezentowany inwestorom. Ponadto przeanalizowaliśmy poszczególne ścieżki użytkowników, aby maksymalnie zadbać o użyteczność platformy. Na sam koniec warsztatów wspólnie z klientem ustaliliśmy, które funkcjonalności będą niezbędne do MVP (Minimum Viable Product) i przygotowaliśmy kilka wstępnych szkiców platformy.

Podczas warsztatów ustaliliśmy:

 • priorytet prac
 • zasady ułatwiające współpracę, które były wyjątkowe ze względu na obecność klienta w naszym biurze 
 • wspólne oczekiwania co do projektu
 • plan działania na najbliższe dwa tygodnie

Ponadto dowiedzieliśmy się:

 • kim jest persona
 • jak wygląda branża prawnicza od wewnątrz
 • jakie problemy mają potencjalni użytkownicy
 • jakie są ich oczekiwania w związku z poszukiwaniem pracy
 • jaka jest unikalna propozycja wartości proponowanego rozwiązania

Wykorzystane narzędzia:

 • Lean Canvas
 • Persona
 • Customer Journey
 • draw.io

Chcesz zastosować te narzędzia u siebie?

Dołącz do naszego newslettera i zyskaj dostęp do Biblioteczki Narzędzi Lean!  Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Project: People Sp. z o.o. w celu komunikacji marketingowej, a tym samym wysyłania mi newslettera, informacji o usługach, promocjach lub nowościach zgodnie z Polityką prywatności

  Sprint 1: Precyzyjne zdefiniowanie zawartości poszczególnych flow, podział prac designerów i rozpoczęcie projektowania

  Przyszedł moment kiedy musieliśmy zacząć projektować wygląd platformy. Na finalizację projektu mieliśmy tylko dwa tygodnie, a liczba ekranów do wykonania była na tyle duża, że pojawiła się potrzeba zaangażowania dwóch designerów.

  Ze względu na czas nie mieliśmy możliwości tworzenia konkretnych makiet. Większość ograniczała się do szybkich podstawowych szkiców, które na bieżąco weryfikowaliśmy z klientem i na ich podstawie od razu tworzyliśmy finalny design.

  Założeniem podczas projektowania było przede wszystkim to, by w nowoczesny i przystępny sposób zaprezentować inwestorom planowane funkcjonalności. Dzięki stałej i bardzo efektywnej współpracy z klientem byliśmy w stanie szybko i skutecznie tworzyć kolejne ekrany. Jego obecność pozwoliła nam również uzupełniać designy realnymi danymi, co miało istotny wpływ na późniejszą prezentację platformy.

  Stworzony przez nas style guide (zestaw standardowych elementów graficznych, spis kolorów, fontów, ich wykorzystania oraz zasad projektowania, które mają być stosowane globalnie, aby design był odpowiednio uporządkowany) był na bieżąco dopracowywany w związku z wprowadzanymi zmianami. Powstawały dodatkowe moduły, dodawane były funkcjonlaności na poszczególnych ekranach, które wymagały modyfikacji, by całość była spójna i możliwie jak najlepiej dopasowana do branży prawniczej.

  Wykorzystywane narzędzia:

  • Sketch
  • inVision
  • Kartka, ołówek

  Sprint 2: Iteracjonowanie procesu, finalizacja designów oraz przygotowanie wszystkich materiałów na potrzeby prezentacji dla inwestorów

  Podczas projektowania wiele elementów platformy ulegało zmianom. Pojawiały się kolejne niezbędne funkcjonalności, które musiały zostać uwzględnione w istniejących już ścieżkach. Wymagało to od nas bieżącej pracy nie tylko nad wyglądem poszczególnych ekranów, ale również nad dostosowywaniem ich pod kątem użyteczności.

  Dzięki dobrej organizacji pracy byliśmy w stanie wszystkie zmiany wprowadzać na bieżąco, nie zaburzając wcześniej ustalonego harmonogramu prac.

  Po zakończeniu prac nad ekranami, przyszedł czas na doszlifowanie ich wyglądu. Wszystkie przygotowane projekty musiały wyglądać możliwie jak najlepiej, pomimo tylko 2 tygodni pracy nad nimi i niejednokrotnie bardzo szybkiego tempa ich tworzenia.

  Finalnie dostarczyliśmy wszystko co niezbędne, aby nasz klient mógł bez przeszkód zaprezentować swój produkt oraz jego funkcjonalności przed potencjalnymi inwestorami.

  Podsumowanie naszej pracy – w liczbach i nie tylko

  140

  godzin projektowania

  45

  ekranów

  2

  dni warsztatów

  Aby projektować użyteczne produkty trzeba przede wszystkim zrozumieć klienta,jego potrzeby, cele i wartości jakie chce dostarczyć odbiorcom swojego produktu. Tylko wtedy jesteśmy w stanie tworzyć takie rozwiązania, które będą mogły w przyszłości przynosić realne zyski dla naszych klientów.

  Podsumowując naszą pracę:

  W ciągu 2 tygodni udało nam się stworzyć kompletny projekt platformy skierowanej do nieznanej dla nas wcześniej branży prawniczej. Kompletny nie tylko pod kątem designerskim, ale również pod kątem UX’owym.

  Trzeba jednak zaznaczyć, że 2 tygodnie to zdecydowanie nie jest wystarczająca ilość czasu na tak rozbudowany projekt. Pomimo wszelkich starań, na pewno można znaleźć rzeczy, które moglibyśmy zrobić lepiej, ale to na czym nam zależało to dostarczenie klientowi możliwie jak największej wartości w tak krótkim czasie. Czego potwierdzeniem jest powstanie produktu gotowego do zaprezentowania inwestorom.

  Dzięki temu, że pracujemy w metodologii Lean, to pomimo wielu trudności mogliśmy na bieżąco reagować, wprowadzać zmiany i usprawniać proces projektowania. Dało nam to możliwość dostarczenia produktu, który spełniał oczekiwania klienta i realizował zdefiniowane na początku procesu cele.

  Case study to za mało?

  Chcesz poznać cały proces i dowiedzieć się, jak mógłby wyglądać w Twojej organizacji?

  Umów się na bezpłatną konsultację

  Zespół projektowy, czyli kto za co odpowiadał

  Autor Case Study

  Paweł Nawara Product Designer w Project: People
  Paweł to zdecydowanie osoba z nastawieniem „damy radę“, która słysząc nawet najbardziej szalone pomysły pyta tylko „ile mam czasu?”.

  Od dziecka związany z szeroko pojętym designem. Ma doświadczenie w różnego typu projektach – od materiałów do social media i druku, przez strony www, po aplikacje mobilne i webowe. Od trzech lat najlepiej odnajduje się w projektach z zakresu Product Designu.

  Jest obecny na każdym etapie procesu – od wstępnego pomysłu i rozmów z klientem, przez cały proces projektowania, aż do współpracy z deweloperami przy finalnym wdrożeniu produktu. Czuwa nad tym, by zawsze łączyć perspektywę użytkownika, zespołu oraz biznesu.

  Mocno zaangażowany w różnego typu działania społeczne i organizację wydarzeń (m.in. takich jak DesignWays Conf, Juwenalia UEK). Wspiera środowisko akademickie, gdzie pomaga młodym i nastawionym na rozwój studentom poprzez mentoring czy szkolenia.

  W wolnych chwilach - zapalony gracz.