Case Studies

Zaprojektowanie architektury platformy online dla giełdy kryptowalut

O tym, jak sytuacja gospodarcza i uwarunkowania kulturowe mogą wpłynąć na finalny produkt oraz jak istotne jest poznanie społeczno-ekonomicznego środowiska klienta, przekonaliśmy się pracując dla startupu z Wenezueli z branży fintech. W zmagającym się z kryzysem gospodarczym kraju niezwykle ważne było zapewnienie bezpieczeństwa produktu oraz dostosowanie go do użytkowych przyzwyczajeń Wenezuelczyków. W pierwotnym założeniu efektem naszej pracy miała być zdecentralizowana giełda kryptowalut – bezpieczna, szybka, prosta i maksymalnie użyteczna. Wszystkie te postulaty zostały spełnione, finalnie dostarczając naszemu klientowi funkcjonalny kantor wymiany kryptowalut.

Klient
Eldorado Exchange
Cel
Architektura platformy online dla branży FinTech
Okres współpracy
październik 2018
Liczba sprintów
2
Liczba osób w projekcie
1

Kontekst projektu

Pracę nad platformą Eldoradohub.com rozpoczęliśmy dzięki rekomendacji naszego partnera – Pragmatic Coders. W 2018 roku zgłosił się do nich Guillermo Goncalvez, CEO wenezuelskiego startup’u, chcąc rozwinąć innowacyjną, bezpieczną i maksymalnie prostą w obsłudze giełdę kryptowalut. Jako Project: People zajęliśmy się fazą UX/UI Design’u, tak by Pragmatic Coders mogli następnie wdrożyć efekty naszej pracy.

Rzeczywistość wirtualnych walut

Aby wszystkie pojęcia użyte w tym artykule były zrozumiałe, pozwólcie że zanim przejdę do opisu projektu, wyjaśnię kilka kwestii.

Zastanówmy się najpierw, jak wygląda rzeczywistość kryptowalut, czyli wirtualnych pieniędzy. Po pierwsze, wchodzą one do mainstreamu, a ich rynek dynamicznie i systematycznie wzrasta. Niszowe kryptowaluty zwiększają swój procentowy udział w rynku, skutkując wprowadzeniem kolejnych regulacji, o czym słyszymy m.in w rządzie. Można się więc spodziewać, że o kryptowalutach będzie w najbliższym czasie coraz głośniej.

Dodatkowo spada ilość emitowanych ICO. Dotychczas bardzo często tworzono wirtualne coiny, oparte na ethereum, aby szybko pozyskać finansowanie. Aktualnie jednak, w wyniku stosunkowo małych sukcesów, inwestorzy w krajach rozwiniętych, coraz mniej przychylnie patrzą na tego typu dotowanie. Sama konkurencja na rynkach rozwiniętych jest natomiast bardzo zaawansowana.

Aby w pełni zrozumieć omawiany przykład, warto zdefiniować giełdę scentralizowaną. Najprościej rzecz ujmując, można porównać ją do zwykłego banku. Bank posiada serwer, który zapisuje wszystkie operacje dokonywane przez klientów tego i innych banków. Taka metoda zapisu danych jest szybka, prosta i tania w utrzymaniu. Mechanizm ten został przeniesiony na rynek kryptowalut i większość popularnych giełd, jak np. Binance, operuje w ten sposób. W tym przypadku jest jednak pewien problem, ponieważ wystarczy “shackować” główną jednostkę, aby stracić wszystkie pieniądze, tak jak to miało miejsce np. w giełdach azjatyckich, gdzie w podobny sposób użytkownicy “pozbyli się” milionów dolarów.

Obok giełd, mamy jeszcze kantory. W przypadku giełdy ceny są formowane na podstawie zapotrzebowania rynku – jeśli sprzedających jest więcej niż kupujących, ceny spadają. W odwrotnym przypadku, rosną. Kiedy mówimy o kantorze, w szybki sposób możemy wymienić kryptowaluty na dolary, lecz akceptujemy ceny narzucone przez jednego sprzedawcę, który specjalizuje się w upłynnianiu walut.

Sprint Pierwszy

Desk research & wstępne założenia

Omawianym przykładem jest Wenezuela, dla której klient chciał – w pierwotnym założeniu – stworzyć zdecentralizowany model kryptowaluty. Przedstawił jej następujące założenia:

 1. musi być bardzo bezpieczna
 2. nie może zostawiać śladu
 3. ma być bardzo szybka
 4. powinna być prosta w obsłudze

Pierwsza myśl, jaka przyszła nam do głowy, to stwierdzenie faktu, że … w Project: People pralni pieniędzy jeszcze nie robiliśmy ;). Staramy się jednak zawsze dotrzeć do źródła problemu klienta. Zaczęliśmy więc od początku, aby zdefiniować przyczyny trudności.

Research

Po względnie krótkim researchu dowiedzieliśmy się, że Wenezuela jest bardzo specyficznym krajem. Po pierwsze, poziom inflacji jest tam ewenementem na skalę światową. Tamtejsza waluta jest dużo bardziej niestabilna w porównaniu do Bitcoina, stąd pomysł upowszechnienia rozwiązania dla wszystkich obywateli. Ponadto, szokujący jest również sam fakt, jak wygląda codzienne życie typowego Carlos San Juan Diego Cortez :). Kiedy Carlos otrzymuje wypłatę, pierwsze co robi to wędruje do sklepu i całe zarobione pieniądze przeznacza na jedzenie. Gdyby przeznaczył ten sam fundusz na jedzenie 3 dni później, zakupiłby prawdopodobnie tylko część tego, co udało mu się zakupić w dniu wypłaty.

Teraz także możesz skorzystać z Business Canvas i 30+ innych narzędzi i szablobów w swojej firmie. Za darmo

Na jaki adres mamy wysłać narzędzie?  Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Project: People Sp. z o.o. w celu komunikacji marketingowej, a tym samym wysyłania mi newslettera, informacji o usługach, promocjach lub nowościach zgodnie z Polityką prywatności

  Należy również zaznaczyć, że w Wenezueli wymiana na dolara, jako alternatywę do tamtejszej waluty, nie jest możliwa, gdyż rząd zakazał tego typu działań. Oczywiście są osoby nieco bardziej zamożne, które mają swojego dealera. Dealera nie narkotyków, czy alkoholu lecz dolara 🙂 Drugą, nieco bardziej legalną formą, jest właśnie wymiana na kryptowaluty. Aktualne strony nie są jednak dostosowane do zapotrzebowań rynku i zazwyczaj stosują one sformułowania rodem z rynku pieniężnego, o skomplikowanej nomenklaturze, gdzie typowy Carlos nie rozumie różnicy między wykresem świecowym, a liniowym.

  Wnioski

  Mając na uwadze statystycznego Carlosa i gospodarczy ekosystem Wenezueli, określiliśmy więc kilka kluczowych czynników: 

  • Naród południowoamerykański jest narodem mocno ekspresywnym, fajnie jakby była pomoc w całym procesie;
  • Sam proces musi być bardzo prosty;
  • Co ciekawe, cena kryptowaluty nie jest najbardziej istotnym elementem. Kryptowaluta jest dużo bardziej stabilna w porównaniu do wartości waluty wenezuelskiej.

  Faza benchmarków

  Przystępujemy więc do fazy benchmarków, czyli poszukiwań aktualnych rozwiązań. Okazało się, że ciekawe mechanizmy oferuje również popularny w Wenezueli LocalBitcoin. Jest to trochę bardziej zaawansowany kantor, w którym każdy użytkownik może wystawić własną ofertę sprzedaży kryptowalut bądź ich zakupu. Cały proces jest manualny i polega na rozmowie z potencjalnym nabywcą/sprzedawcą w anonimowym okienku czatu. Zaletą local bitcoina jest to, że promuje przelewy na konto w banku z tego samego banku, aby był księgowany jak najszybciej. Wykorzystuje więc znany mechanizm dla Wenezuelczyków.

  Drugim benchmarkiem był coinbase, który jest popularny do przechowywania pieniędzy. Po krótkich testach okazało się, że użytkownicy pokochali prostotę rozwiązania i przystępny Design.

  Postanowiliśmy połączyć oba serwisy. Lokalbitcoin zainspirował nas swoim systemem transakcyjnym, który był prosty i znany Wenezuelczykom, natomiast z Coinbase zapożyczyliśmy prostotę przeglądania danych i intuicyjność w ekranach takich jak overview.

  Sprint Drugi

  Makiety

  Na początku stworzyliśmy makiety. Już na pierwszy rzut oka widać, że są uproszczone do minimum. Warianty wyszukiwania są popularne nie tylko dla rynku krypto, ale też zwykłego sklepu internetowego.

  W samym wyszukiwaniu, zainspirowani systemem z local bitcoin, promowaliśmy transakcje w obrębie tego samego banku. Oferty były wystawiane przez tzw. market maklerów, czyli zweryfikowane osoby. Dane były przechowywane w sposób scentralizowany, jednak na niezależnej jednostce, na serwerze poza Wenezuelą. 

  Dość mocno przerobiliśmy menu sprzedaży i zakup poprzez czat. Na górze przedstawiliśmy wszystkie istotne elementy, natomiast na dole użytkownicy dostawali informacje, jak wygląda proces i w którym momencie się znajdują. Szary element, czyli tak zwane “menu kontekstowe” pokazywało wyraźnie, co należy zrobić, aby przejść do następnego etapu. Tam użytkownik zatwierdzał np. otrzymanie bitcoinów/dolarów.

  Finalny Design

  Finalny Design był swego rodzajem wyzwaniem – w Wenezueli łącze jest bardzo wolne, dlatego też programiści wiele czasu spędzili na optymalizacji kodu. Sam design musiał być pozbawiony wszelkich obrazków.

  Ostatecznie więc, klient przyszedł z prośbą o stworzenie giełdy, a powstał funkcjonalny kantor, gdzie każdy może oferować własne zasoby.

  Landing Page

  Na potrzeby projektu przygotowaliśmy również landing page, który opisuje działanie giełdy i który był swego rodzaju źródłem informacyjnym. Opierał się on na tym samym UI, co platforma, prezentująca kilkanaście dodatkowych informacji. Rezultat tej pracy możecie zobaczyć pod linkiem poniżej:
  https://eldoradohub.com/

  Podsumowanie naszej pracy w liczbach i nie tylko

  Każdy projekt jest ważny i istotny. Każdy to odrębna historia. Jednak praca nad projektem dla tak odmiennej kultury i realiów szczególnie zapada w pamięć. Do tej pory pamiętam wywiady pogłębione z Guillermo (CEO startupu), który opowiadał o swojej sytuacji w kraju rodzinnym oraz to, jakie piętno na nim wywarła. Projekt ten realizowaliśmy w poczuciu, że dzięki technologii możemy pomóc! 🙂

  3

  Interaktywne warsztaty

  28

  Ekranów zaprojektowanych ekranów

  2

  Sprinty intensywnej współpracy

  Narzędzia wykorzystane w projekcie

  UXpin

  Sketch

  Case study to za mało?

  Chcesz poznać cały proces i dowiedzieć się, jak mógłby wyglądać w Twojej organizacji?

  Umów się na bezpłatną konsultację

  Zespół projektowy, czyli kto za co odpowiadał

  Autor Case Study

  Tomasz Osowski Lean UX & Service Designer w Project: People
  Pomaga firmom stworzyć doskonałe doświadczenie użytkownika zapewniając jednocześnie odpowiednią rentowność biznesu. Jego zadanie to stworzyć produkty i usługi, które są potrzebne i przynoszą satysfakcję zarówno odbiorcom jak i właścicielom biznesu.

  Certyfikowany Trener Biznesu i rozwoju osobistego, Certyfikowany moderator Design Thinking. Przedsiębiorca od kilku lat. Szczerze zakochany w metodologii Lean. Zawsze stara się dostarczyć produkt na rynek jak najszybciej przy najmniejszym nakładzie kapitałowym.

  Współpracował z firmami: T-mobile, Ecard, inPost, ING, Nationale Nederlanden, Brainly, Publicis, Netguru. Organizator konferencji DesignWays Conf.